Kredyty gotówkowe - można przy ich pomocy kupić wszystko?

Kredyty finansujące bieżące potrzeby (tzw. kredyty konsumpcyjne) są najpopularniejszymi produktami kredytowymi w Polsce. Do tej kategorii zaliczamy między innymi kredyty gotówkowe, kredyty w ROR oraz kredyty ratalne. Warto zwrócić szczególną uwagę na kredyty należące do pierwszej kategorii. Tak zwane „gotówki” są bowiem niezwykle popularne i często porównywane w Internecie przez klientów sektora bankowego oraz sektora SKOK. Postanowiliśmy wyjaśnić, czym wyróżniają się takie kredyty na bieżące potrzeby.

gotówka

Gotówkowa wypłata środków stanowi już rzadkość…

Wydaje się, że w pierwszej kolejności warto wyjaśnić, skąd w ogóle wzięła się nazwa „kredyt gotówkowy”. Może ona sugerować, że wypłata pożyczonych środków odbywa się w gotówce (banknotach oraz monetach). Takie rozwiązanie wprawdzie nadal jest możliwe, ale stanowi już rzadkość. Przelew środków pożyczonych w ramach kredytu gotówkowego zwykle trafia bowiem na konto bankowe klienta. Co więcej, niektóre banki umożliwiają pożyczenie pieniędzy bez wychodzenia z domu.

W obecnej sytuacji, określenie „kredyt gotówkowy” akcentuje fakt, że klient banku lub SKOK-u otrzyma pożyczone pieniądze do swobodnej dyspozycji. Taka cecha odróżnia opisywany kredyt na przykład od kredytu ratalnego, który również finansuje potrzeby konsumpcyjne. Warto pamiętać, że kredyt ratalny przewiduje wypłatę pieniędzy na konto sprzedawcy określonego towaru (np. telewizora).

Konsument nie może wydać pieniędzy na swoją firmę

Pomimo swobody wydatkowania pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego, pożyczonej kwoty nie można wydać na zupełnie dowolny cel. Klient banku lub SKOK-u pożyczający środki na potrzeby prywatne, nie będzie mógł ich użyć do finansowania działalności gospodarczej. Złamanie tej zasady grozi nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej. Na sposób wydatkowania pożyczonych pieniędzy musi uważać również przedsiębiorca. Mianowicie nie powinien on używać kredytu firmowego do zaspokojenia własnych potrzeb prywatnych (konsumenckich). W naszym artykule piszemy o kredytach gotówkowych dla klienta prywatnego. Warto jednak wiedzieć, że niektóre banki oferują „gotówkę” dla firm.

Poza wspomnianym wcześniej ograniczeniem, klient może swobodnie wydawać pieniądze z kredytu gotówkowego, który został udzielony na potrzeby prywatne. Taki kredyt może nawet sfinansować zakup samochodu. Pomimo istnienia specjalnych kredytów samochodowych, niektóre osoby finansują własny pojazd przy pomocy „gotówki”. Wynika to z faktu, że kredyty gotówkowe są mniej sformalizowane i łatwiejsze do uzyskania.

Kredyt gotówkowy dostaniesz bez żadnych zabezpieczeń

Wadą kredytów gotówkowych na pewno jest ich stosunkowo wysoki koszt. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w przypadku „gotówek” może być nawet trzy - cztery razy wyższa niż podobny wskaźnik obliczony dla kredytów hipotecznych. Tak duża różnica wynika między innymi z faktu, że kredyty gotówkowe są udzielane bez żadnych zabezpieczeń. Chodzi nie tylko o brak hipoteki lub zastawu. Kredyt gotówkowy bardzo często cechuje się również brakiem wymagań dotyczących np. poręczenia oraz weksla. Wyższy koszt kredytów gotówkowych wynika również z faktu, że banki oraz SKOK-i bez zabezpieczeń pożyczają spore kwoty na długi okres. Kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń może mieć na przykład wartość 150 000 zł i czas spłaty wynoszący 10 lat.

Kredyty gotówkowe względem swoich hipotecznych (mieszkaniowych) odpowiedników różnią się też rodzajem oprocentowania. W przypadku „gotówek”, znacznie bardziej popularne są stałe stawki procentowe. Warto również dodać, że prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego (prowizja przygotowawcza) bardziej wpływa na łączny koszt dla klienta (RRSO) niż w przypadku kredytów hipotecznych.