Kredyt na start - na co może liczyć mała firma?

Badania prowadzone wśród polskich przedsiębiorców, już od lat przynoszą podobne wyniki. Właściciele firm narzekają nie tylko na wysokie koszty pracy, biurokrację i skomplikowany system podatkowy. Barierą dla polskich biznesów jest również ograniczony dostęp do kapitału. Na taki problem wskazują przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy. Istnieje jednak pewna recepta na kłopoty, jakie „młode” firmy mają z finansowaniem działalności. Mowa o kredytach na start. Z myślą o początkujących przedsiębiorcach, przedstawiliśmy ogólne zasady działania takich kredytów dla nowych firm.

kredyt na start

Kredyt na start może być np. obrotowy lub gotówkowy

W ramach wstępu warto wyjaśnić, że określenie „kredyt na start” wcale nie oznacza odrębnej kategorii kredytów. Do grupy kredytów na start są zaliczane różne produkty kredytowe, które cechują się większą dostępnością dla początkujących przedsiębiorców i spółek od niedawna działających na rynku. Właśnie dlatego pod nazwą kredyt na start dla firm może kryć się na przykład kredyt obrotowy w rachunku, kredyt gotówkowy dla firm lub niewielki kredyt inwestycyjny. Krajowe banki zwykle proponują nowym firmom bieżące finansowanie w ramach kredytu obrotowego albo jednorazowe pożyczenie pieniędzy poprzez kredyt gotówkowy dla przedsiębiorcy. Taka firmowa „gotówka” może sfinansować dowolne potrzeby biznesowe i działa podobnie jak jej odpowiednik przeznaczony dla klientów indywidualnych.

Czasem potrzebne będzie kilka miesięcy doświadczenia

Każdy bank samodzielnie ustala zasady finansowania nowych firm. Zatem nie można wykluczyć, że kredyt na start będzie dostępny tylko dla przedsiębiorstw posiadających już pewne doświadczenie rynkowe (np. trzymiesięczne lub półroczne). Bank oprócz czasu prowadzenia działalności na pewno sprawdzi również biura informacji gospodarczej w poszukiwaniu wpisów dotyczących danej firmy oraz jej właściciela lub właścicieli. Podobnie jak w przypadku innych kredytów firmowych, wymagane może być przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz fiskusa.

Jeżeli kredyt na start ma sfinansować konkretny cel, a jego wnioskowana wartość jest relatywnie duża, to bank może wymagać przedstawienia krótkiego biznesplanu. Nie tylko dobre plany biznesowe mogą przekonać kredytodawcę do podjęcia pozytywnej decyzji. Warto pamiętać, że początkujący przedsiębiorcy czasem mogą liczyć na państwowe poręczenia i gwarancje, które pomogą im w uzyskaniu potrzebnego kredytu na start działalności.