Kredyt ratalny to lepsza opcja od „gotówki”?

Podczas wizyty w sklepie oferującym sprzęt elektroniczny i urządzenia AGD/RTV, bardzo łatwo można dostrzec napisy mówiące o niskich ratach (np. ratach 0%). Podobna sytuacja dotyczy również sklepów internetowych. Warto zdawać sobie sprawę, że takie propozycje finansowania sprzętu bezpośrednio w sklepie są efektem współpracy sprzedawców i banków. Dzięki wsparciu bankowców, sklepy oferują sprzedaż finansowaną przez kredyt ratalny. Warto dowiedzieć się więcej o tym produkcie bankowym, który jest bardzo popularny w Polsce.

zakupy na raty

Kredyt ratalny wydamy na ściśle określony cel

Kredyt różni się od pożyczki między innymi tym, że posiada on swój ściśle określony cel. Taki celowy charakter jest szczególnie widoczny w przypadku kredytów ratalnych. Służą one bowiem do sfinansowania zakupu dokładnie określonego towaru. Ta cecha odróżnia kredyty ratalne od kredytów gotówkowych. W przypadku popularnych „gotówek”, nabywca sprzętu elektronicznego lub urządzeń AGD/RTV może pożyczyć pieniądze jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kredyt ratalny jest natomiast udzielany wtedy, gdy decyzja o zakupie danego modelu została już podjęta.

Opisywany kredyt wyróżnia się też tym, że środki wypłacone przez bank trafiają bezpośrednio na konto sprzedawcy. Kupujący nie musi więc płacić sklepowi za zakupiony towar. Elementem późniejszej zapłaty na rzecz banku będą oczywiście comiesięczne raty podzielone na część kapitałową i odsetkową. Oprócz kosztów odsetkowych, w przypadku kredytu ratalnego zwykle pojawia się też prowizja za podpisanie umowy (tzw. prowizja przygotowawcza). Podobna prowizja dotyczy również kredytów gotówkowych.

Zawsze trzeba wziąć pod uwagę poziom RRSO

Dzięki współpracy banków ze sklepami stacjonarnymi oraz sklepami online, nabywcy popularnych urządzeń (np. smartfonów, laptopów, lodówek i pralek), mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania zakupu. Nie oznacza to jednak, że oferta kredytu ratalnego zawsze musi być bardziej atrakcyjna niż kredyt gotówkowy. Czasem może się tak wydawać - na przykład wtedy, gdy kredyt ratalny cechuje się zerowym oprocentowaniem (raty 0%). Brak odsetek prawdopodobnie skompensuje jednak wyższa prowizja. Właśnie dlatego podczas podejmowania decyzji o zakupie sprzętu przy pomocy kredytu gotówkowego lub kredytu ratalnego, trzeba porównać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Ten wskaźnik informuje, jaki jest łączny koszt kredytu (w skali roku) po uwzględnieniu odsetek, prowizji, opłat administracyjnych oraz wszystkich innych kosztów.

Jeżeli nabywca sprzętu bierze pod uwagę możliwość rezygnacji z bankowego finansowania, to lepszym wyborem wydaje się kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu ratalnego, odstąpienie od umowy z bankiem okazuje się bowiem nieco problematyczne. Jeżeli klient banku zrezygnuje ze wspomnianego kredytu, to sprzedawca będzie domagał się niezwłocznej zapłaty za towar lub zwrotu zakupionej rzeczy.