Kredyt samochodowy najlepszym sposobem na „cztery kółka”?

Kredyt samochodowy nie jest jedynym sposobem na zakup samochodu bez 100% własnych środków. Taką transakcję może również sfinansować zwykły kredyt gotówkowy. Osoby nieposiadające zbyt dobrej historii kredytowej w BIK, czasem kupują nawet samochody dzięki pożyczkom pozabankowym. Mimo istnienia pewnych alternatyw, kredyty samochodowe nadal są stosunkowo popularne. Wynika to między innymi z faktu, że cechują się one mniejszym poziomem kosztów (RRSO) niż „gotówki” oraz pożyczki pozabankowe. Z uwagi na dużą liczbę kredytów samochodowych, które co roku zaciągają Polacy, postanowiliśmy przedstawić najważniejsze cechy takich produktów finansowych.

kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy zawsze będzie zabezpieczony

Już wcześniej wspomnieliśmy o niskim koszcie kredytów samochodowych. Warto wiedzieć, że kosztowa konkurencyjność takich kredytów wynika z ich dobrego zabezpieczenia. Krajowe banki stosują różne rozwiązania, które mają sprawić, że kredyt na samochód będzie dla nich bezpieczniejszy. Do najpopularniejszych opcji można zaliczyć przewłaszczenie na zabezpieczenie, cesję praw z autocasco oraz zastaw rejestrowy. W ramach przewłaszczenia, bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dłużnik nie będzie mógł na przykład sprzedać samochodu bez zgody kredytodawcy (posiadającego zwykle udział na poziomie 51%). Po całkowitej spłacie długu, były kredytobiorca stanie się jedynym właścicielem auta, a bank zwróci kartę pojazdu i pozwoli na wykreślenie siebie z dowodu rejestracyjnego. Mniej problematycznym zabezpieczeniem jest tak zwane przewłaszczenie warunkowe. Przewiduje ono przejście własności pojazdu (na bank) w razie zaległości ze spłatą kredytu.

Cesja z AC oraz zastaw - takie opcje też chronią bank

Cesja praw z ubezpieczenia AC to kolejne rozwiązanie, które dobrze chroni interes banku. Polega ono na tym, że w razie szkody skutkującej całkowitym zniszczeniem pojazdu lub jego utratą, świadczenie zostanie wypłacone bankowi, a nie kredytobiorcy. Jeżeli natomiast chodzi o zastaw rejestrowy, to daje on bankowi pierwszeństwo dotyczące możliwości sprzedaży auta na poczet długów. Zastaw rejestrowy zgodnie ze swoją nazwą zostaje wpisany do sądowego rejestru zastawów. W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, rejestrowy wariant pozwala dłużnikowi na swobodne korzystanie z auta. Interesy banku są bezpieczne, bo ewentualny nabywca pojazdu przejmuje zobowiązania wynikające z zastawu.

Samochodowy kredyt sfinansuje też starsze pojazdy

Kredyt samochodowy wielu osobom może kojarzyć się wyłącznie z finansowaniem zakupu nowych aut. Dzieje się tak, ponieważ dealerzy samochodowi często współpracują z bankami oferującymi preferencyjne warunki zakupu „czterech kółek” na kredyt. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zakup używanego samochodu przy pomocy kredytu również nie stanowi problemu, o ile dane auto w chwili zakupu nie przekracza granicznego wieku ustalonego przez bank. Limit, który ustalają bankowcy może również ograniczać maksymalny wiek pojazdu na dzień planowanego zakończenia spłaty (np. 10 lat - 15 lat).

Zaletą kredytu samochodowego jest jego długi maksymalny okres spłaty (np. 10 lat), który pozwala na obniżenie raty do niskiego poziomu. W zależności od polityki wybranego banku, nabywca auta czasem nie musi wnosić żadnego wkładu własnego. Wyjątkowo liberalne banki pozwalają też na sfinansowanie wyposażenia auta. Dodatkowe wyposażenie bywa bardziej istotne w przypadku klientów firmowych. W tym kontekście warto przypomnieć, że nie tylko konsumenci pożyczają od banków pieniądze na zakup „czterech kółek”.